Facebook Reklamları

Facebook Reklamları Nedir?

Facebook Rekamları, Facebook web sayfasında gösterilen reklamlara verilen isimdir. Bildiğimiz üzere facebook üzerinde her ay 2 milyar kullanıcı giriş yapmakta ve aktif olarak kullanmaktadır. Dolayısıyla Facebook reklamları da bir o kadar önem arz etmektedir. Bu yazımızda Facebook Reklamlarının türlerini inceleyip 2 milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook Reklamlarının bizler için ne tür faydalar sağladığına değineceğiz. 

Neden Facebook Reklamlarını Kullanmalıyız?

Dünyanın en çok kullanıcısına sahip olan Facebook, kitlenin büyüklüğü nedeniyle oldukça cazip fırsatlar sunmaktadır. 

Markaların ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak için facebook reklamlarını kullanması da kaçınılmaz oluyor. Çünkü yüksek bir kullanıcısı var. 

Facebook’un kullanıcıları çok iyi bir şekilde analiz ettiği bilgisini eklemeliyim, kullanıcıların nasıl davranışlar sergilediğini ve neler istediğini iyi bir şekilde analizlediği için reklamveren firma veya şahıslar içinde bu durum nokta atışı reklam verme stratejilerini geliştirmelerine ve daha doğru bir kitleye hizmetlerini veya ürünlerini göstermelerine başarılı bir şekilde imkan sağlamaktadır. 

Peki bu bilgileri artık biliyoruz, facebook reklamlarının firmalar için oldukça önemli olduğunu ancak reklamlarla ilgili bir yönetim paneli var mı diye sorguladığınızı duyar gibiyim. Facebook firması, facebook adsmanager ile bu durumun oldukça kolaylaştıran bir panel üzerinden bizlere imkan sunmaktadır. Tabi ki kolay dediysem de bu ilk defa giriş yapan kullanıcılar için kolay olmayacaktır. Facebook reklamlarını kullanmak istiyorsak öncelikle bununla ilgili eğitimler almalıyız. Çünkü oluşturacağımız Facebook Reklamlarının doğru kişilere erişmesini istiyoruz. Facebook Reklamları konusu ile ilgili tüm merak edilenler ve öğrenilmesi gerekenler Facebook Reklamları kategorisinde yer almaktadır. Detaylı bir şekilde incelemek isteyen arkadaşların da incelemesini öneririm. 

Facebook Reklamlarının Temel Unsurları

Facebook Reklamları 3 temel bileşenden oluşuyor desem,

 1. Kampanya: Öncelikle bir reklam kampanyası oluşturmamız gerekiyor. Bu kampanyanın bir hedefi, amacı olması lazım. Bizim amacımız nedir? Biz Facebook Reklamlarını verirken web sayfamızın görüntülemesini mi istiyoruz? Facebook üzerinde paylaştığımız görsellerin daha fazla kişiye ulaşmasını mı isteriz? Bir mobil uygulamayı tanıtıp insanlara bu mobil uygulamayı indirme amacımız mı var?  İşte öncelikle oluşturacağımız kampanyayı belirlememiz gerekiyor. Korkmayın bununla ilgili detaylı bir makale var. Facebook Reklamları için Kampanya nasıl oluştulur ve amacımızı hedefimizi belirlemek için güzel ve detaylı bir makale yazdım. Facebook Reklamları kategorisinden ulaşabilirsiniz.

 2. Reklam Grubu: Kampanyamızın hedefini artık biliyoruz, amacımızı belirledikten sonra bu reklamı kimlere göstereceğiz, işte bu adımda ise Reklam Grubu oluşturacağız. 

       – Konum: bilgisi: Reklamı göstermek istediğimiz konumu belirlememiz gerekiyor. İstanbul ilinin tamamına mı veya bir ilçesine mi göstereceğiz veya bir nokta belirleyip o noktanın 2km çapına mı reklam vermek istiyoruz. Bunu belirlememiz için Facebook Reklamları, konum oluşturma kısmından hedeflediğimiz ülke, il veya konumu belirlemek gerekmektedir.
       – Yaş: Hangi yaş aralığına reklam göstermek istiyorsak bunu belirttiğimiz hedefleme seçeneğine yazmalıyız.
      – Cinsiyet: Reklamı hangi cinsiyete göstermek istiyoruz? Bir makyaj ürünü satıyorsak bu reklamı daha çok kadınlara göstermemiz geri dönüşüm için oldukça önemlidir. Bu örnek gibi farklı örneklerde üretebilirsiniz. Oluşturduğumuz reklam daha çok hangi Cinsiyet için? sorusunu sorup ona göre bir cinsiyet oluşturabilirsiniz. Eğer her iki cinsiyeti de ilgilendiren bir konu ise o halde belirtmemize gerek yoktur.
  -Dil: Türkiye içerisinde bir reklam verdiğinizi düşünelim ancak hedeflediğiniz kitle Rus kökenli vatandaşlar, o halde dil olarak Rusça’yı belirtmek gerekiyor. 
  Eğitim Seviyesi
  Çalışma Alanı
  Eğitim Durumu
 3. Reklam: Kampanya amacını ve reklam grubumuzu oluşturduğumuza göre sıradaki adım reklam verme adımıdır. Bu adımda reklamların nerede görüntüleneceğini belirleriz. Reklam konumunu belirledikten sonra reklamımızı yayınlamak için hazırız demektir. İyi hoşta reklamları neye göre gösteriyor facebook?

Facebook Reklam Sıralamasını Nasıl ve Neye Göre Belirler?

Facebook reklam sıralamasını belirlemek için bir açık artırma sistemi kullanmaktadır. Açık artırma reklamlarında 3 faktör göz önüne alınır.

 1. Reklamverenin Teklifi: Reklamveren firma veya şahsın reklamlar için ödemek istediği rakam nedir? 
 2. Kampanya Modeli: Kampanya Modeli: Reklam için seçilen kampanyanın modeline göre amaçlanan eylem nedir? Trafik artırma mı, Form toplamak mı veya bir mobil uygulamayı kullanıcılara yükletmek mi?
 3. Reklamın Kalitesi ve Alaka Düzeyi: Kullanıcıların oluşturulmuş benzer reklamlara gösterilen etkileşimin yanı sıra mevcut reklama olumlu veya olumsuz dönüş oranları Facebook’un sıralama için kullandığı son faktördür. 

Etkili bir Facebook Reklamı Nasıl Oluşturulur?

Daha önce Facebook’ta 2 milyardan fazla kullanıcı olduğunu belirtmiştik. Peki bu kullanıcıları müşteriye nasıl dönüştürebiliriz? Sizler için oluşturacağınız Facebook Reklamlarını kaliteli kılan 6 temel stratejiden bahsedeceğim. Bu sayede daha etkili bir Facebook Reklamı oluşturmuş ve kullanıcıları potansiyel müşteriye dönüştürmüş olacağız.

1.Hedef Kitle Analizi

Facebook Reklamlarını doğru kitleye ulaştırmak için yapmamız gereken adımlar, kullanıcıların müşteriye dönüşme aşamasında oldukça önem arz etmektedir. 

Hedef kitlemizin ihtiyaçları, ilgi alanları, deneyim ve hedefleri hakkında bir analiz yaparak olabildiğince doğru bir hedefleme yöntemi oluşturmalıyız. 

Hedefleme yaparken ayrıca göz önünde bulundurmamız gereken farklı dinamiklerde vardır. Yukarıda Reklam grubu oluştururken bahsettiğim cinsiyet, yaş vb. gibi hedef kitlemizi doğru bir şekilde analiz edip onların karşısına reklam çıkarmamız için önemli adımdır. 

Ayrıca belirtmem gerekiyor ki Hedef Kitle belirleme konusunda daha detaylı bilgilere ihtiyaç duyuyorsanız sizler için Hedef Kitle Belirlemenin Püf Noktaları yazımızda detaylı bir şekilde anlatım sağladım. 

2.Olabildiğince Sade ve Anlaşılır İçerik

Facebook Reklamlarında başarıya ulaşmak istiyoruz, 2 milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook’u bir pazaryerine dönüştürmek istiyoruz. Geldik en önemli adıma. İçerik Facebook’un oldukça önem verdiği bir konudur. Çünkü kullanıcıların geri dönüşümleri oluşturduğunuz içeriğe göre belirleniyor.

Facebook Reklamları ile ilgili söyleyebileceğim tek söz “Content is King” olacaktır. Olabildiğince sadece kullanıcıları sıkmayacak, amacınızı kullanıcılara entegre edebileceğiniz anlaşılır  ve sade bir içerik oluşturmalısınız.

Peki bu görseller nasıl olmalıdır?

3. Kaliteli ve Özgün Görsel İçerik

İçerikleri başka firmalardan kopyalamayın çünkü görsellerinizin özgün olması Facebook’un üzerinde durduğu önemli konulardandır. Eğer Facebook Reklamlarında bir video reklamı oluşturduysanız da yüksek kaliteli yüklemekten kaçınmayın. Hem videolarda hem de görsellerde olabildiğince kaliteli görseller yükleyerek bu adımı başarılı bir şekilde tamamlamış olacaksınız. 

4. Müşteri Memnuniyeti

Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda kullanıcıların tavsiye ettiği veya önerdiği reklamlara olumlu yanıtlar verdiğini gösteriyor. Yani şunu yapmalıyız bir müşterilerimizden gelen olumlu yorumları potansiyel müşteri adaylarına göstermemiz geri dönüşümü yükseltecektir. 

5. Harekete Geçiren Mesajlar Kullanmak

Amacımız kullanıcıları harekete geçirmektir. Yani onları ikna etmektir. Bu yüzden kullanıcıları tetikleyen onları harekete geçiren mesajlar kullanmanız gerekecektir. 

6. Deneme Yanılma Yöntemini Kullanmak

Başarılı bir Facebook Reklamı oluşturmak için deneme yanılma yönteminden geçmemek vazgeçilmezdir. Çünkü oluşturacağımız reklamlarda neyin daha etkili olacağını test etmek, yeniden test etmek ve optimizasyon için en iyi şekilde tekrardan test etmektir. 

Bunları yaparken de Facebook üzerinde A/B testleri yapıp sonuçları görüntüleyebiliriz. 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir